Terapia – Pomoc psychologiczna dla osób doświadczających przemocy

Terapia – Pomoc psychologiczna dla osób doświadczających przemocy

Czasami trudno jest samemu wyrwać się z koła doświadczanej przemocy. Lęk, wstyd, czasem poczucie winy, komentarze otoczenia: tak jest w każdej rodzinie, swoje brudy pierze się we własnych czterech ścianach – blokują osoby doświadczające przemocy przed ujawnieniem na zewnątrz tego, co dzieje się w ich domu, przed poszukiwaniem pomocy. Tymczasem każdy ma prawo do spokoju i bezpieczeństwa we własnym domu, do bycia traktowanym z szacunkiem i godnością. A stosowanie przemocy zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem jest przestępstwem.

Osoba doświadczająca przemocy słyszy wielokrotnie: beze mnie nie dasz sobie rady, ty nic nie potrafisz dobrze zrobić, do niczego się nie nadajesz itd. Dlatego jej myślenie o sobie i własnych możliwościach staje się coraz bardziej zniekształcone. A przecież jej wartość jako człowieka nie zmniejsza się!

Zdarza się, że osoba doświadczająca przemocy pozostaje w ostrym kryzysie. Interwencja kryzysowa dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie obejmuje szereg działań zmierzających do odzyskania równowagi psychofizycznej i mechanizmów samodzielnego radzenia sobie. W ramach oferowanej pomocy osoba interwenta skupia się na tworzeniu wraz z klientem planu bezpieczeństwa, uruchomieniu jego zasobów wewnętrznych i wsparcia środowiskowego, towarzyszeniu w budowaniu planów radzenia sobie. Początkowo pomagający pozostaje dyrektywny – tego wymaga stan psychiczny klienta – stopniowo jednak przekazuje odpowiedzialność za działania zmierzające do poprawy własnej sytuacji – osobie doświadczającej przemocy.

Kolejnymi działaniami podejmowanymi w celu pomocy osobie doświadczającej przemocy jest przekazanie jej informacji na temat samej przemocy i  mechanizmów jej działania. Ważnym elementem pracy z klientem jest pomoc w odkrywaniu własnej sprawczości i skuteczności w działaniu na rzecz poprawy własnej sytuacji.

Niekiedy zdarza się, że osoby które doświadczają przemocy będą potrzebowały psychoterapii nawet po ustaniu przemocy. Terapia daje szansę na odbudowę własnej samooceny, poczucia własnej wartości. Spotkanie terapeutyczne jest bezpiecznym miejscem do powrotu do traumatycznych zdarzeń i daje szansę ich odreagowania. Dzięki czemu osoba ma szansę na lepsze funkcjonowanie w przyszłości, bez ciężaru doświadczeń przemocowych.

Opisana oferta dotyczy, przynajmniej na chwilę obecną, odpłatnej działalności fundacji. Osoby zainteresowane zapraszamy do kontaktu. Obowiązuje wcześniejsze umówienie się (drogą telefoniczną bądź mailową).